Skip to main content

Czy montaż kominka w mieszkaniu jest możliwy?

W wielu wnętrzach kominek pełni rolę centralnego punktu salonu, sypialni, bądź jadalni. Z jednej strony jest źródłem ciepła, z innej zaś atrakcyjnym elementem wystroju, który tworzy wyjątkowy klimat. W większości przypadków na montaż kominka mogą pozwolić sobie wyłącznie mieszkańcy domów jednorodzinnych. A jak wygląda sytuacja z montażem kominka w bloku, kamienicy lub innym budynku wielorodzinnym?

Czy prawo zabrania kominka w mieszkaniu?

Co na temat montażu kominka mówią przepisy?

Kwestie związane z montażem oraz użytkowaniem kominka regulują zapisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z dokumentem, dopuszczalny jest montaż kominków w:

  • domach jednorodzinnych,
  • budynkach mieszkalnych w zabudowie zagrodowej (dom oraz budynki gospodarcze),
  • domkach letniskowych,
  • niskich budynkach wielorodzinnych.

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że pod pojęciem niskich budynków wielorodzinnych przepisy prawa definiują zabudowę liczącą do czterech poziomów kondygnacji naziemnych (bez limitu wysokości), bądź kamienice oraz bloki mieszkalne o wysokości do 12 metrów ponad powierzchnią ziemi.

Oznacza to, że w określonych przypadkach (limit wysokości, bądź kondygnacji) montaż kominka w mieszkaniu jest możliwy i w pełni legalny. Warto jednak pamiętać, że poza wspomnianym kryterium, konieczne jest również spełnienie wszelkich wymogów technicznych dotyczących pomieszczeń. Kluczowym jest także dobór kominka. Dobrą metodą jest skorzystanie z usług specjalistów, na przykład firmy kominkilexus.pl, która posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji i montażu systemów kominkowych.

Jakie wymagania musi spełniać pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany kominek?

Jeżeli planujesz montaż kominka w salonie, sypialni, jadalni, bądź innym pomieszczeniu, konieczne jest wypełnienie wymogów technicznych, które narzucają przepisy. Wbrew pozorom nie jest to jedynie wymysł urzędników, ale dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców. Przepisy mówią bowiem przede wszystkim o kubaturze pomieszczeń oraz kwestiach związanych z dopływem powietrza, oraz odpływem spalin.

Rozwiązania - kominek w mieszkaniu

Dokładne wymogi techniczne dotyczące montażu kominków mówią, że:

  • kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 30m2, powyżej tej wartości do obliczeń stosuje się wskaźnik 4m3/1kW mocy,
  • dopływ powietrza do kominka różni się w zależności od rodzaju paleniska, w przypadku kominków o obudowie zamkniętej mówimy o przepływie powietrza na poziomie nie mniejszym niż 10m3/h dla każdego kW mocy nominalnej kominka; inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku otwartych palenisk, które wymagają, aby w komorze spalin funkcjonował przepływ powietrza nie mniejszy niż 0,2 m/s,
  • wymiary przewodu dymowego powinny wynosić nie mniej niż 15 cm średnicy, bądź 14x14 cm przekroju w przypadku małych palenisk lub co najmniej 18 cm średnicy i przekrój nie mniejszy niż 14x27 cm w przypadku większych kominków.

Czy montaż kominka w mieszkaniu jest możliwy? - podsumowanie

Jak pokazują wspomniane we wcześniejszych akapitach przepisy, w niektórych przypadkach możliwy jest montaż kominka w mieszkaniu w bloku czy kamienicy. Kluczowe jest, aby budynek zaliczał się do kategorii tak zwanej „niskiej zabudowy wielorodzinnej”. W innej sytuacji, w obiektach cechujących się dużą wysokością, bądź wieloma kondygnacjami montaż kominka nie jest możliwy. Klienci, którzy pomimo przeszkód technicznych marzą o własnym kominku, mogą zdecydować się na zakup alternatywnego rozwiązania. Mowa o bio-kominkach, które dzięki zasilaniu biopaliwem nie generują dymu i mogą być instalowane w zasadzie w każdym, dowolnym miejscu. W przypadku, gdy palenisko ma pełnić wyłącznie funkcje wizualne, można również postawić na kominek elektryczny. Symulowany ogień wygląda bardzo realnie, a zamontowane w urządzeniach grzałki zapewniają także dodatkowe źródło ciepła.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.